Soustředění ve Švédsku

Žáci sportovních tříd si i přes nedostatek sněhu zatrénovali na běžkách, a to na soustředění našich největších nadějí běžeckého lyžování ve švédské osadě Ramunbergets. Uvnitř článku naleznete bližší informace o soustředění a několik fotografií.

Sedmička nejlepších žáků lyžařů – běžců (Máka, Herbs, Luňák, Petrásek, Charvátová, Křelinová, Klampflová) s vynikajícím trenérem Alešem Sukem se díky špatným sněhovým poměrům přesunula o 1800 km severněji a od 2. do 11. prosince tvrdě pracovala na švédsko-norských hranicích. Trénovalo se opravdu tam, kde polární lišky dávají dobrou noc – osada Ramunbergets je místem, kde končí silnice a pak už horskými údolími vedou jen tréninkové tratě a stopy zvěře do hor na rozhraní švédského a norského království.
Lyžovalo se na půlmetrové vrstvě rychlého firnového sněhu, na kterém žáci odjeli před 50 km denně. Lyžaři běhali společně s mladou OH a juniorskou reprezentací, denně se na okruzích potkávali s kompletním švédským národním týmem. K dispozici byly čtyři tratě o délce 2,5 až 12 km, z toho dvě trasy byly osvětlené, takže se trénovalo ráno i v noci. K úspěšné přípravě na lyžařskou sezonu patří zajisté natrénovaných 300 km, které byly ujety během jediného týdne.
Bydlelo se v malinkých, útulných horských srubech pro čtyři závoďáky typických pro severské země, ve kterých si lyžaři připravovali jídlo a své lyže. Ne vždy se jídlo podařilo a polévka neutekla z hrnce.
Trenér Aleš Suk není pouze trenérem, ale kuchařem, řidičem a servismanem zároveň. Všichni byli spokojeni i přes tvrdý trénink a těší se na úspěšnou lyžařskou závodní sezonu. Věříme, že příprava ve Švédsku nebyla marná.