Výlet 7.A na leteckou základnu

Dne 10.6.2014 se třída 7.A vypravila na výlet na leteckou základnu v Čáslavi a ke svým starým známým do dětského domova v Milovicích. Podrobnosti, video a fotografie si můžete prohlédnout uvnitř článku.

Ráno jsme se sešli o půl osmé a vyrazili směrem do Čáslavi, kde se nachází letecká základna. Zde pro nás byl perfektně připravený prohlídkový program pod vedením pana Romana Brázdy. První zastávkou byla stanice biologické ochrany letiště, kde jsme si mohli prohlédnout místní dravce používané k plašení ptáků v okolí letiště. Někteří si také mohli vyzkoušet držení výra velkého.

Během přesunu na další prohlídku jsme viděli několik vystavených letadel používaných českým letectvem v dřívějších dobách. Následovala návštěva leteckého trenažéru používaného pro výcvik českých letců na letadla L-159. Několik žáků si mohlo vyzkoušet ovládání letadla a případný sestřel nepřátelského letadla nebo bombardování pozemních cílů. Po skončení prohlídky trenažéru jsme se přesunuli do leteckého muzea mapujícího historii českého vojenského letectva.

V hangárech jsme si prohlédli servisování letadel L-159 a JAS-39 Gripen, každý žák si také vyzkoušel, jak se v letadle JAS-39 Gripen sedí. Následovalo sledování předstartovní přípravy pilota – oblékání kombinézy a její testování na správnou funkčnost. Ve 35°C opravdu nikdo pilotovi nezáviděl 16kg vážící výstroj, proto byl vybrán nejhodnější dobrovolník k vyzkoušení letecké kombinézy a helmy.

Pilot byl připraven a my jsme se vydali sledovat jeho start, a to doslova z první ruky – od startovací dráhy jsme byli zhruba 200m. Sledováním následného přistání naše prohlídka letecké základny skončila a mohli jsme se vydat směrem do Milovic.

V dětském domově v Milovicích jsme strávili zhruba 1 hodinu hraním si s dětmi, které žáci 7.A již znají ze svých předchozích výletů na VZ Bedřichov. Paní ředitelka dětského domova pak obdarovala všechny žáky malou drobností.

Velké poděkování patří panu Romanu Brázdovi za jeho provázení leteckou základnou a podrobný a zajímavý odborný výklad. Další poděkování patří paní Baraníkové za domluvení tohoto výletu pro žáky naší školy a pomoc s dohledem.