Život školy na míru 02/2024
Život školy na míru
Jak je již zvykem, přinášíme každý měsíc ohlédnutí za nejvýznamnějšími událostmi na naší škole. Přestože je tradičně spjatá především se sportem, vždy nás potěší, když naši žáci zažijí všestranné úspěchy, třeba jaké nyní prokázali reprezentací v Olympiádách v českém a anglickém jazyce.
Olympiáda v anglickém a českém jazyce – úspěch v okresním kole a jeden postup do krajského
V pondělí 12. února ráno pršelo a byla ještě tma, když se Sára Klímová a Karel Petříček, žáci ZŠ náměstí Míru, vydali na vlak do Trutnova. Cíl byl jednoznačný: vyhrát okresní kolo olympiády z angličtiny. Nálada přátelská, jak má na správném výletu být. Gymnázium jsme našli včas a před osmou jsme byli na značkách.
Krátké přivítání a po pár minutách už všichni nejlepší angličtináři ze základních a středních škol v Trutnově, Rudníku, Dvoře Králové, Hostinném, Úpici, Rtyni, Žacléři a samozřejmě ve Vrchlabí zasedli k písemné části zkoušky. Poslech, gramatika, klasika. Nic, co bychom neznali. Pak dlouhé čekání na ústní část vyplněné vtipkováním s ostatními soutěžícími a trochou Netflixu.
Zajímavé bylo pozorovat postřehy, s jakými se jednotliví soutěžící průběžně vraceli z ústního zkoušení. Vtipně to shrnula Angie z nejmenované trutnovské základky. Ta na chlácholení jedné z pořadatelek před ústní zkouškou, ať se nebojí, že si to aspoň vyzkouší, reagovala slovy: „Já si nejdu nic zkoušet, já jsem přišla vyhrát.“
Každé čekání má ale svůj konec. Všichni účastníci získali krásný diplom za účast, Karel navíc ještě jeden za druhé místo ve své kategorii a tím pádem postup do krajského kola. Sára se umístila na důstojném dvanáctém místě.
Na konci listopadu se konalo školní kolo olympiády z českého jazyka, kterého se účastnilo přes dvacet žáků osmých a devátých ročníků. Anastázie Kotrbáčková a Jana Mánková (obě devátá třída) se umístily na prvních dvou místech. Postoupily tedy do okresního kola, na které jsme společně vyrazily autobusem brzy ráno 22. ledna do Trutnova na Českou lesnickou akademii. Holky byly velmi nervózní, ale těšily na nové zkušenosti. Skoro 40 účastníků mělo nejprve šedesát minut na napsání mluvnického kola, potom si dali krátkou pauzu a další hodinu měli na napsání slohu na téma Kdybych měl/a stroj času. Holky měly brzy splněno, a tak jsme stihly před odjezdem autobusu zajít do knihkupectví i na zákusek. Týden po naší cestě byly konečně známy výsledky, z maxima 50 bodů získala Stázka Kotrbáčková 43 bodů, a tím se umístila na krásném pátém místě. Holkám děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy a gratulujeme.
Finanční gramotnost aneb jak na nástrahy moderní doby
Během druhého únorového týdne proběhla na naší škole přednáška o finanční gramotnosti a rizicích v digitálním světě. Eva Vízková, lektorka finanční gramotnosti, žáky zábavnou formou poučila, jak s financemi zacházet a na co si dát pozor. Důraz přitom kladla zejména na nástrahy v digitálním světě a na správná a dostatečná zabezpečení při používání on-line bankovnictví. Žáci třídy 6.C ocenili především různorodost zajímavých faktů týkajících se financí a bankovnictví v dnešní době:
„Paní Eva nám pokládala různé otázky týkající se peněz a za každou správnou odpověď nás odměnila bonbonem. Dále nám vysvětlovala, jak funguje internetové bankovnictví a výběry z bankomatů, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou, jak platit telefonem nebo jak si vytvořit silné heslo. Nejvíce nás zaujal balíček s již znehodnocenými penězi a soutěžili jsme o to, kdo uhodne, kolik peněz v něm je. Jednalo se o 360 000 Kč a výherci obdrželi figurku chameleona. Další zajímavostí pro nás bylo to, že šuplíky bankomatů plné peněz váží přes 25 kg, nebo také to, že lidé v Japonsku si nechávají zavést čipy do rukou či umělých nehtů a pomocí nich platí.“
Exkurze pátých tříd do hvězdárny a planetária v Hradci Králové
V pondělí 22. ledna naše třída vyrazila na exkurzi do hvězdárny a planetária v Hradci Králové. Program v digitálním planetáriu byl rozdělen na tři části. V první části jsme pozorovali denní i noční oblohu. Sledovali jsme Měsíc, planety Jupiter, Saturn a zimní souhvězdí. Zaujalo nás výrazné souhvězdí Orion. Také nám ukázali, jak na obloze najít hvězdu Polárku, která ukazuje vždy na sever a hvězdu Večernici či Jitřenku, která ve skutečnosti není hvězdou, ale je to planeta Venuše.
Ve druhé části programu jsme “ vzlétli “ k mezinárodní vesmírné stanici. Bylo to tak virtuální, že skoro všichni uvěřili, že jsme v raketoplánu a je to reálné. Viděli jsme naši planetu z vesmíru, následně celou sluneční soustavu a Mléčnou dráhu, která vypadala jako plochý disk.
Ve třetí části nám vesmírné sondy Voyager 1,2 zmapovaly plynné obry a jejich měsíce. Bylo to fascinující.
Dále náš program pokračoval ve vedlejší budově staré hvězdárny. Tam jsme si mohli koupit různé suvenýry a zjistit, kolik bychom vážili například na Měsíci. Poté jsme mohli na modelu Slunce, Země a Měsíc sledovat, jak se střídá den a noc, roční období a jednotlivé fáze Měsíce.
Nakonec jsme vystoupali do velké kopule, kde jsme si prohlédli hvězdářský dalekohled a zjistili další informace o Slunci i jiných hvězdách. Jediným zklamáním bylo to, že jsme na pozorování oblohy neměli vhodné počasí, a proto se kopule ani neotevřela.
Návštěva planetária byla velmi zábavná a naučná, dozvěděli jsme se odpovědi na spoustu našich otázek. Zážitek to byl maximálně neuvěřitelný. Mnoho z nás by se tam jelo podívat ještě jednou.
Divadelní představení Prašina podle stejnojmenné knižní předlohy oslovuje mladé diváky
Šesté třídy se na konci listopadu vydaly do Hradce Králové na divadelní představení Prašina na motivy stejnojmenné a v současné době velmi populární knihy Vojtěcha Matochy. Návštěva Klicperova divadla byla pro žáky velkým zážitkem. Představení bylo zpracováno v moderním pojetí, na míru dnešním náctiletým, a všem žákům se velmi líbilo. Někteří již plánují, že do divadla zajedou znovu s rodinou, a jiní se chystají přečíst si další díly knížky. Takto kulturní zážitek popisuje žák třídy 6.B:
„Ráno jsme se sešli u školy a počkali na autobus. Když konečně přijel, pozdravili jsme pana řidiče a vyrazili do Hradce Králové. Autobusem jsme se pěkně projeli, ale jízda utíkala rychle a už jsme byli v Klicperově divadle. V šatně jsme se svlékli z bund a nechali jsme si jen košili a kalhoty. Holky měly krásné šaty a moc jim to slušelo. Představení se jmenovalo Prašina. Dozvěděli jsme se, že Prašina je oblast, kde nefunguje rádio, elektřina ani mobil, jenom svíčka tam funguje. Herci hráli perfektně. Nejvíc se mi líbilo, že se herci chovali a mluvili jako my. Když představení skončilo, odměnili jsme herce silným potleskem a já jsem od jednoho z nich dostal divadelní rekvizitu, to se mi líbilo ze všeho nejvíc.“
Originální předání vysvědčení v prvních třídách
Koncem ledna si už i vrabci na střeše školy budovy Bílá vločka cvrlikali, že prvňáčci z 1.A, 1.B a 1.C dostanou své první pololetní vysvědčení. Vrabčáci celý půlrok nakukovali do oken tříd a sledovali, jak se plní tabule písmenkovými pohádkami, jak dětem kmitají prsty při počítání a jak vládnou tužkou na papíře. Toto štěbetání zaslechla i sojka, neváhala a informovala vládce našich krásných hor.
Krakonoš byl překvapený, co všechno děti zvládly a rozhodl se, že je překvapí. A jak všichni víme – když řekne, tak udělá. Ve středu 31. ledna se otevřely dveře, vstoupil do školy a nepřišel s prázdnou. Překvapeným dětem rozdal vysvědčení, poděkoval jim za jejich velkou snahu a ocenil pokroky, kterých dosáhly. Povídal si s dětmi o horách, o dobrých lidech a o dnešní velké potřebě čtení a úvahami nad psaným textem. Proto jim předal první knížku na čtení. A tak si děti kromě krásného vysvědčení nesly domů radostně i slabikář. Kéž jim jejich nadšení pro čtení vydrží, přejí si pančelky z 1.A, 1.B i 1.C.
Děkujeme Martinovi Bednářovi za zprostředkování setkání s Krakonošem, protože s ním udržuje dobré sousedské vztahy.
Nové možnosti vyžití ve školní družině díky spolupráci s DDM Pelíšek
Jelikož si s námi letošní zima hraje tak trochu na schovávanou, v důsledku čehož je naše zahrada na hraní často zatopená, měly děti ve školní družině omezený prostor pro trávení volného času. Touto cestou bychom chtěli poděkovat DDM Pelíšek, který nám projektovými středami a pátky, jež můžeme s dětmi trávit v jeho zázemí, vytrhl trn z paty. Zároveň děkujeme i za propůjčení tamější tělocvičny na pohybové kroužky. Aspoň díky pravidelnému bruslení na zimním stadionu může být i letošní zima v něčem tradiční zimou.
Přelom ledna a února ve znamení Olympijských her mládeže
Ve dnech 19. 1. – 1. 2. 2024 se v Jižní Koreji konaly Olympijské hry mládeže od 15 do 18 let. V patnácti sportovních disciplínách srovnávalo své síly se zbytkem světa celkem 62 českých sportovců, z nichž čtyři jsou absolventy sportovních tříd naší školy (Lucie Jandurová, Lukáš Kulhánek, Ilona Plecháčová, Eliška Polonská). Česká výprava na hrách vybojovala čtyři medailová umístění a my musíme zmínit, že o dvě z nich se zasloužili naši bývalí žáci. Ilona Plecháčová (absolventka ST 2021) přivezla zlatou medaili z individuálního závodu v biatlonu. Společně s Lukášem Kulhánkem (absolvent ST 2021), Hedou Mikolášovou (Brno) a Jakubem Neuhäuserem (Mladá Boleslav) pak Ilona vybojovala ještě i bronzovou medaili v závodě štafet. Velmi dobrá umístění měla i běžkyně na lyžích Eliška Polonská (16. místo v individuálním závodě, 10. místo ve štafetě) a biatlonistka Lucie Jandurová (13. místo v individuálním závodě).
Příjemné jarní dny přeje kolektiv ZŠ nám. Míru