Světové výsledky jedné třídy

Vrchlabský časopis Puls otiskl ohlédnutí za třemi bývalými žákyněmi naší školy, o kterých jste již slyšeli třeba i z ostatních sdělovacích prostředků. Karolína Erbanová, Eva Samková a Lucie Charvátová spolu chodily do jedné sportovní třídy. Karolína Erbanová, účastnice OH ve Vancouveru, získala v roce 2011 4 tituly mistryně světa v rychlobruslení na juniorském šampionátu. Eva Samková v roce 2010 zvítězila v boji o titul na juniorském mistrovství světa ve snowboardcrossu, který v roce 2011 senzačně obhájila. Lucie Charvátová je několikanásobnou mistryní ČR v běžeckém lyžování a v různých závodech se pravidelně objevuje na předních místech. Otevřením tohoto příspěvku si můžete přečíst kompletní článek z Pulsu.

Zdroj: Vrchlabský časopis PULS

Karolína Erbanová, Lucie Charvátová, Eva SamkováVrchlabský PULS glosuje již od svého vzniku úspěchy žáků sportovních tříd ze ZŠ na náměstí Míru. Máme tedy historicky podchyceny desítky krajských a republikových titulů v lyžařských disciplínách, orientačním běhu, snowboardingu, atletice, přespolácích. Důkazů o náročné práci tělocvikářů a trenérů školy plná krosna. Co ale s těmi žákovskými hvězdičkami udělá čas? Byly základy a způsob práce s talenty opravdu kvalitní? Chytí se mezi dospělými? Bude na čem stavět?

Lucie Charvátová

Každému učiteli tělocviku se v profesní kariéře objeví třída, která je svým průměrem opravdu výjimečná. Dnes se ohlédneme za partou sportovky, která končila ve školním roce 2007/08 a absolvovala svůj úvodní žákovský „vrcholový trénink“ od roku 2004, kdy se půltřetí desítky vykulených páťáků poprvé sešlo pod velením třídního Aleše Jordánka. Během studia patřila většina děvčat i chlapců ke špičkovým mladým sportovcům Vrchlabska, Královéhradeckého kraje i ČR. Šest dívek vyhrálo republikové finále v přespolním běhu družstev. V biatlonu, na který se škola vůbec nespecializuje, dovezly žákyně z této třídy medaile z České mládežnické olympiády, konané jednou za 2 roky pod patronací Českého olympijského výboru. Třídní tým postoupil do republikového finále v atletice ve víceboji v Poháru rozhlasu. Dívčí a klukovská skupina opakovaně vítězila v Zátopkových pětkách a desítkách v rámci soutěže stovek základních škol v republice.

Eva Samková

O titulech ve „svých“ disciplínách běžeckého a sjezdového lyžování nemluvě.
A pořád se kdesi v podvědomí tetelily otázky: Vydrží u sportu? Chytí se v dorostu, juniorech, dospělých? STALO SE! Na naše bývalé naděje jsou dnes nejenom škola, jejich bývalí kantoři a trenéři, vrchlabští fandové, ale i celá republika oprávněně pyšní. Zrekapitulujme si poslední, z pohledu české reprezentace až neskutečně dobré výsledky.

Lucie Charvátová, běžkyně na lyžích, je v této sezoně členkou českého
reprezentačního týmu OH nadějí. Na nedávno skončeném EYOF (Evropský olympijský festival mládeže) v Liberci dosáhla ve sprintu na 13. místo jako nejlepší Češka v této disciplíně.

Eva Samková, původně sjezdařka, lehce si zakoketovavší s lyžařským během, posléze snowboardkrosařka, se vloni stala juniorskou mistryní světa. Letos, už mezi dospělými, byla 5. na MS a 6. na SP v Kanadě.

Karolína Erbanová

Karolína Erbanová, původně trochu sjezdařka, pak trochu víc hokejistka s nahlédnutím k fotbalu, zakotvila u rychlobruslení a po 5 letech přípravy s hvězdným duem Sáblíková – Novák je největší nadějí českého rychlobruslení do příštích sezon. V 18 letech se v únoru ve Finsku stala čtyřnásobnou juniorskou světovou šampiónkou. Vloni na ME žen získala zlato na pětistovce v rámci čtyřboje, letos na stejné trati mezi dospělými byla stříbrná. Účastnice ZOH ve Vancouveru (12. místo), v polovině letošního března – bohužel po viróze – 11. na MS žen na 500 m. Těšíme se, že vedení města v čele se starostou Sobotkou tyto zcela mimořádné úspěchy vrchlabské sportovkyně náležitě ocení.
Trofeje zmíněných dnes už dorostenek a juniorek, získávajících vavříny už i mezi dospělými, svědčí o náročné, svědomité, kvalitní práci kantorů a trenérů ZŠ. Dali současným šampiónkám do vínku dobrý základ pro světové výsledky. Ty se dostavily překvapivě brzy a je na píli děvčat, za předpokladu zdravotního optima, aby nezůstalo a letošních výkonů.
Lucku, Káju a Evu nepojilo 5 let jen 22 židlí v jedné třídě, všechny tři pokračují opět ve stejné třídě na vrchlabském gymnáziu. Ať jim to frčí a dobrý vítr přejí bývalí učitelé, tělocvikáři a trenéři.

1 komentář

1. Katka napsal: