The start of the cooperation Krkonoše – Tatry

V úterý 3. 10. jsme se my, žáci ZŠ nám. Míru, spolu s vedením naší školy a některými členy pedagogického sboru zúčastnili slavnostního zahájení projektu, v němž šlo o setkání dětí zemí Visegradu. To proběhlo v hale zámku ve Vrchlabí, kde jsme si mohli prohlédnout výstavu „Poznejme přátele ze zemí V4“. Představeny byly čtyři obce a města: za Českou republiku Vrchlabí a Studenec, za Slovensko Zuberec a za Polsko Kowary, jejichž starostové pronesli úvodní slovo a předali si mezi sebou památeční dary. Zahájení bylo zakončeno vynikajícím rautem a my jsme se i se svými doprovody přesunuli do ubytování, abychom se seznámili se svými zahraničními vrstevníky.

Ve středu jsme po snídani vyrazili do vrchlabského KRNAPu na workshop. Navštívili jsme podzemní prostory KRTEK a klášterní zahradu. Po krátkém rozchodu ve městě Vrchlabí jsme odjeli na prohlídku nově vybudované Stezky korunami stromů v Jánských Lázních. Den jsme ukončili prezentací národních zvyklostí. Češi předváděli základy lyžování, Slováci nám ukázali národní tanec v krojích s doprovodem houslí a Poláci si s námi zahráli zábavnou hru.

Ve čtvrtek jsme vyrazili autobusem do Harrachova do sklárny, kde nám ukázali ruční výzdobu skleniček a skleněných nádob, byli jsme se podívat na broušení skla a dozvěděli jsme se i něco o historii sklárny. Odpoledne jsme jeli do muzea sklárny, kde kromě barevných skleniček byly i velké skleněné vázy. Po prohlídce jsme popojeli do muzea s vycpanými zvířaty. Večer proběhla vědomostní soutěž, kterou vyhrály Kowary.

Poslední den projektu na nás čekal v blízkém lese kolem Liščí farmy, kde jsme bydleli, orientační běh. Už ve čtvrtek večer po kvízu nám studenečtí učitelé rozdali čísla družstev, ve kterých poběžíme. Družstva byla po čtyřech, vždy jeden Polák, Slovák a dva Češi. V pátek ráno hodně pršelo, a tak se rozhodovalo, zda se vůbec poběží nebo se jen budeme cvičit v práci s orienťáckými mapami. Naštěstí přestalo pršet. V lese bylo rozmístěno sedm kontrol a bylo jen na týmu, kterých pět kontrol orazí. Nejrychlejší tým byl zpět za 13 minut. Následoval oběd a po něm slavnostní zakončení, kde měli proslov starostové obcí. Před odjezdem jsme si ještě mezi sebou vyměnili drobné dárečky. Už se těšíme, až pojedeme my k našim sousedům!

Za ZŠ nám. Míru Adéla Randáková, Viktor Javůrek a Matyáš Štregl

visegrad