Co by měl každý předškolák umět?

Těšíme se na naše budoucí prvňáčky, následující článek přináší informace zejména pro jejich rodiče – otevřením celého článku se dozvíte, co by měl Váš budoucí školák znát, umět a používat.Co by měl každý předškolák umět?

• Znát své jméno a příjmení.
  • Samozřejmostí by měla být správná výslovnost všech hlásek zvládnutá před nástupem do školy.
  • Správně držet tužku mezi palcem a ukazováčkem, aby konec tužky mířil k rameni, netlačit
  • Je dobré před nástupem do školy rozvíjet jemnou motoriku ruky (navlékání korálek, stavění z kostek a stavebnic, vystřihování, samostatné tvoření…)
  • Pracovat samostatně v kolektivu ostatních dětí.
  • U zadaného úkolu vydržet aspoň čtvrt hodiny a být schopen dokončit práci.
  • Mít číselnou představu do pěti.
  • Vystřihovat jednoduché tvary.
  • Sluchem rozpoznat první hlásku ve slově.
  • Samostatně se obléci a zavazovat tkaničky.
  • Dodržovat základní hygienu (mytí rukou před jídlem a po použití WC, používat kapesník) a pořádek v osobních věcech.
  • Jíst lžící i příborem.
  • Dokázat pozorně poslouchat pohádku, vyprávění a jednoduše reprodukovat text, popř. odpovědět na otázku.