Život školy na míru 11/2023

Život školy na míru

Školní rok je již v plném proudu a spolu s ním narostl i počet akcí, na kterých se naše škola podílela. Pojďme se na chvilku zastavit a ohlédnout se za nimi.

Slavnost duchů – zámecký park v jedinečné atmosféře

Prožíváme nejtemnější dny v roce. Denní světlo je dostupné jen po omezenou dobu, a naopak se s každým dnem noříme hloub a hloub do černočerné tmy. Této zvláštní atmosféry, která nás zároveň děsí a svírá, a přesto svou jedinečností přitahuje a vábí naši pozornost, každoročně využíváme k organizaci Slavnosti duchů, jakési místní verze amerického svátku Halloween. 31. října se již podesáté vrchlabský zámecký park rozzářil blikajícími světýlky, která svítila odvážným účastníkům na cestě za dobrodružstvím. Na této cestě se potkali se spoustou tajemných postav, museli se vypořádat s různými hádankami, překonávat překážky a dokazovat svou šikovnost a odvahu. Po projití všech stanovišť čekala na malé účastníky v cíli drobná sladkost a dárek na památku.  Během výroční slavnosti čekalo v parku připraveno čtrnáct stanovišť, což byl rekordní počet. Rekordní byl také počet pomocníků z řad žáků, osmdesát pět.  Hladký průběh akce zajišťovalo na místě dvacet učitelů pod dohledem pana ředitele.

Velké poděkování za milý společný čas patří všem zúčastněným a těšíme se zase za rok.

Dějepisná exkurze Villa Nova Uhřínov – jak se žilo ve středověku

Tématem učiva dějepisu v sedmém ročníku je středověké období. Aby si žáci vyzkoušeli, jak život ve středověku probíhal, vydali se 18. října do archeoparku Villy Novy v Uhřínově v Orlických horách. Poměrně dlouhou cestu jsme dobře zvládli, odměnou bylo nádherné počasí a scenérie Orlických hor. Čtyřhodinový program trávili žáci dílem uvnitř i venku. Vyzkoušeli si zpracování lnu od lámání, přes česání až po vytvoření nitě na tkaní. Tkali látku na šaty, pokoušeli se křesáním rozdělat oheň, stříleli z luku. Velké úsilí vynaložili na umletí mouky a uhnětení těsta. Chlebové placky upečené v peci byly výborné a zájem o ně obrovský. Venku se žáci prošli skanzenem středověké vesnice, podívali se do jednotlivých obydlí, hospodářských budov, zjistili, jak se vyrábí došky na pokrytí střechy, upekli si zmíněné placky. Dozvěděli se, co pro středověkého člověka znamenal stůl a oheň.

Exkurze se velmi vydařila, žáci načerpali spoustu nových poznatků, které využijí v hodinách dějepisu.

Exkurze do Terezína a Lidic – hluboký emocionální zážitek

Dne 20. října se žáci devátých tříd vydali na dobrodružnou cestu do minulosti. Jejich destinací byla místa Terezín a Lidice. Exkurze byla nejen příležitostí k rozšíření historických znalostí, ale také hlubokým emocionálním zážitkem pro naše žáky. Návštěva Terezína ještě zesílila jejich povědomí o hrůzách holocaustu a obrovském utrpení, které se zde odehrálo. Následná zastávka v Lidicích byla inspirací pro všechny. Žáci byli dojati příběhem obce, která byla během druhé světové války zničena, přesto se dokázala znovu vzkřísit a z popela. Je přímým důkazem toho, že řeka života vždy pokračuje a svou cestu si najde, přesto bychom nikdy neměli zapomínat.

Tradiční sportovní akce a úspěchy

Velký fotbal Trutnov 3. 10. 2023 Trutnov

Po dlouhé době se naši kluci zúčastnili velkého fotbalu (11 hráčů na celé hřiště) v rámci celorepublikové soutěže základních škol. Kluci od 6. do 9. třídy poskládali tým, který překvapivě, ale celkem jednoznačně zvítězil a postoupil do krajského finále v této soutěži, které se bude konat 22. 11. 2023 v Hradci Králové. Bez inkasované branky a s celkovým počtem 15 nastřílených gólů uvidíme, jak se jim bude dařit v Hradci.

Družstvo: Bajt, Barák, Bílek, Dvořák F., Dvořák M., Exnar, Havlíček, Hloušek, Jon, Kučera, Posker, Richter, Votoček, Zábranský, Žďára, Žemlička.

Minikopaná ve Vrchlabí 17. 10. 2023

Tradičního fotbalového turnaje v minikopané ve Vrchlabí se zúčastnila dvě družstva naší školy. Starší žáci splnili roli favorita a turnaj vyhráli, mladší žáci se umístili na druhém místě jen díky horšímu skóre. Turnaj byl dobrou přípravou před velkým fotbalem v Hradci Králové, kam se kluci kvalifikovali.

Družstva: Bajt, Barák, Buchar, Čámský, Exnar, Havlíček, Jánošík, Klaban, Kozak, Kučera, Martin, Pištora, Posker, Richter Řezníček, Šafařík, Vondra, Votoček, Vrbata, Waldhauser, Žemlička.

Přespolní běhy a znovu jeden postup na MČR

Da krajského finále AŠSK v přespolním běhu v Jičíně se kvalifikovala dvě družstva – mladší žákyně (6. a 7. třída) a loňské vítězky MČR z této kategorie, které letos ovšem nastoupily ve starších žákyních, tedy o kategorii výše (8. a 9.třída). Šestičlenná družstva se skládala především z vynikajících lyžařek běžkyň a biatlonistek. V součtech umístění si obě družstva vedla výborně, mladším holkám však přesto chyběly pouhé 2 body k postupu na MČR. Starší děvčata si postup pohlídala a suverénně zvítězila. Postoupila tak znovu na MČR ve Žďáře nad Sázavou, které se bude konat 25. 10. 2023.

Družstvo ml. žákyň: Blažejová, Jirková, Kubátová, Novotná, Tošovská, Zuzánková.

Družstvo st. žákyň: Haklová, Hladká, Tomášková, Učená, Vaníčková, Vrbatová

Rotary maraton v Trutnově

13. 9. jsme se zúčastnili Rotary dětského maratonu v Trutnově. Tento běh je tradičně pořádán na podporu organizace Save the Children, pomáhající hladovějícím dětem ve světě. Soutěže se účastní družstvo složené z 15 dívek a 15 chlapců, které štafetovým způsobem běží trať 42 km a 195 m. Štafeta se předává vždy po 200 m, přičemž první úsek běží jeden dospělý – učitel. Náš tým se letos zúčastnil již potřetí a potřetí jsme byli velmi úspěšní. Podařilo se nám zaběhnout opět čas pod 2 hodiny, přesně 1:57:47, který byl nakonec v celorepublikových výsledcích 4. nejlepší, kdy nás od 3., respektive 2. místa dělilo pouhých 15 a 11 vteřinek. Zvítězila ZŠ Štefcova Hradec Králové.

MČR v přespolním běhu družstev ve Žďáře nad Sázavou 25. 10. 2023

Bohužel vlivem zranění a nemocí, které postihly družstvo starších žákyň před MČR, jsme neodjížděli na MČR v ideálním rozpoložení. Přesto se děvčata prvním rokem ve starší kategorii neztratila a zabojovala. V konkurenci 14 nejlepších týmů v republice startovalo celkem 77 běžkyň. V součtu jsme nakonec získali rozšířené podium, tedy 6. místo. Uvidíme za rok, kdy bychom opět rádi usilovali o stupně vítězů.

Družstvo: Havlíčková, Hladká, Tomášková, Učená, Vaníčková, Vrbatová.

Florbalové soutěže

V listopadu se již tradičně konají postupové soutěže ve florbalu. Letos do nich zasáhnou všechna družstva ve všech kategoriích naší školy. Jistý postup do okresního kola má družstvo mladších žákyň, které se kvalifikovalo přímo, to pak doplní ještě družstvo starších žáků, které jednoznačně zvítězilo v okrskovém kole. Okresní finále jsou na programu koncem listopadu.

Přejeme všem pohodové podzimní dny vyplněné třeba nějakou pohybovou aktivitou.