Logická olympiáda – školní a krajské kolo

V průběhu října se zhruba 30 žáků naší školy zúčastnilo školního kola logické olympiády, kterou pořádá společnost MENSA. Někteří si lámali hlavu nad zajímavými příklady u počítače ve škole, jiní vypracovali testík z pohodlí domova.

Nejmladší soutěžící měli na test dostatek času a převážně doplňovali obrazce, které se nejlépe hodily do posloupností. Z prvňáčků si nejlépe vedli Alžběta Jirasová a Laura Smith, které se v rámci kraje umístili na 19.-25. místě z 67 soutěžících. Krásného výsledku dosáhla Maria Movchanskaya ze 2.A. Mezi 143 přihlášenými druháčky v kraji obsadila 2.-5. místo.

Z kategorie A pro třetí až pátý ročník ZŠ postoupilo z 629 nejlepších 60 soutěžících do krajského kola, což se z naší školy povedlo Adamu Jindrovi, Johance Cupákové a Sofince Movchanskaye. Krajské kolo se konalo 2.11. na Univerzitě v Hradci Králové a na soutěžící čekal nejdříve písemný test bez možností a poté vizuální testík značně omezený časem a s možnostmi. Adam Jindra se umístil na skvělém 7. místě a jako odměnu si odnesl pěkný zeměpisný atlas. Johanka Cupáková skončila na 14. místě, za které získala vědomostní hru Cortex. Sofinka Movchanskaya obsadila 42. místo. Všichni si za účast odnesli diplom, křížovky a sudoku.

Z kategorie B pro druhý stupeň se do krajského kola bohužel nikdo nenominoval, ale výsledky žáků 7.C jsou: Filip Vedral 97.-98. místo a Matyáš Menoušek 142.-154. z téměř tisíce soutěžících v kraji jsou velmi slibné, takže by to mohlo vyjít za rok.

Školní kolo v kategorii A i B (slovní i obrazové příklady) bylo velmi náročné na čas a důležitá byla i zvolená taktika. Někteří se s podobným testováním setkali vůbec poprvé, takže věřím, že za rok můžou být výsledky lepší a hlavně očekávám početnější účast. Mozek je potřeba neustále trénovat.

Jakub Kvášovský